D-Day Dice Lądowanie w Normandii - wywiad o grze z niezwykłą historią przeniesioną na planszę. zdjęcie, nagłówek, gry planszowe

D-Day Dice Lądowanie w Normandii - wywiad o grze z niezwykłą historią przeniesioną na planszę.

Miałem przyjemność przeprowadzić wywiad z osobą, która opiekuje się polskim wydaniem gry D-Day Dice. Na wstępnie chciałbym zaznaczyć, iż na grę jest utworzona zbiórka crowdfundingowa i jest to jedyna opcja zakupu gry, ponieważ nie pojawi się na sklepowych półkach.

Serdecznie zapraszam do wsparcia gry w serwisie wspieram.to. Zbiórka zakończy się 10.12.2019 r.

A teraz zapraszam do wywiadu.

O czym jest gra i jakie są w niej podstawowe cele, które musi spełnić gracz żeby ukończyć grę?

Gracze wcielają się w alianckich żołnierzy, próbujących zorganizować się w Jednostki, aby zaatakować gniazdo karabinu maszynowego, osadzonego w bunkrze. Każdy z graczy rozpoczyna rozgrywkę z Jednostką złożoną z kilku żołnierzy. W miarę postępu gry, będą zbierali zasoby i posuwali się w głąb plaży. Sektor po sektorze, ich Jednostki, będą rosły w siłę i stawały się coraz skuteczniejsze. Osiągną sukces... albo zginą próbując.

Jak wygląda tryb jednoosobowy i jakie są różnice pomiędzy opcją gry dla wielu osób?

D-Day Dice Lądowanie w Normandii jest grą kooperacyjną, w której gracze będą ze sobą współpracować w walce przeciwko wspólnemu wrogowi. Gracze mogą wymieniać się zasobami, aby dotrzeć do celu. W przypadku gry solo zmieniają się niektóre karty Specjalistów oraz sama rozgrywka staje się bardziej wymagająca. Dlatego też można zakupić specjalny notatnik dla graczy solo. Pozwoli on na zapisywanie wyników i z czasem porównywanie rozgrywek i osiąganie coraz lepszych rezultatów.

Czy gra jest tylko dla osób, które interesują się tematem wojny?

Nie trzeba jednak być zaznajomionym z wydarzeniami II Wojny Światowej czy w tym przypadku operacji Overlord, aby czerpać przyjemność z gry, oczywiście jest to temat przewodni. Została ona tak stworzona, aby każdy dobrze się bawił – do tego elementy historyczne zostają w delikatny sposób przemycone przez twórcę Emannuel'a Aquin'a, ucząc nas mimochodem.

Często gry strategiczne powiązane z wojną można rozgrywać godzinami, czy tak samo jest w przypadku gry D-Day Dice?

D Day Dice Lądowanie w Normandii jest grą kościaną, gdzie rozegranie jednego scenariusza trwa do 30 minut. Następnie można wracać do tych samych scenariuszy i próbować je przejść jeszcze raz, osiągając lepsze rezultaty, bądź brnąć do przodu poprzez inne.

D-Day Dice Lądowanie w Normandii, jest polskim wydaniem angielskiego odpowiednika. Czy osoby, które nabędą polską wersję mając już tą pierwotną napotkają na jakieś zmiany w rozgrywce?

Tu na wstępnie muszę wyjaśnić jedną sprawę, gdyż podczas kampanii mamy bardzo wiele pytań na ten temat. Gra D Day Dice Lądowanie w Normandii jest tłumaczeniem gry D Day Dice 2nd edition – czyli drugiej edycji gry. Na rynku x lat temu była dostępna również pierwsza edycja, aczkolwiek nie mogę się wypowiadać na jej temat, gdyż nie miałem z nią styczności i nie wiem jakie nastąpiły zmiany w drugiej edycji w stosunku do pierwszej. Myślę, że są inni eksperci, którzy mogą udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Dla tych, którzy posiadają już drugą edycję w języku angielskim, przygotowaliśmy specjalny pakiet lokalizacyjny, pozwalający cieszyć się posiadaną grą w języku polskim i nie musząc płacić całej sumy za grę.

Jak wyglądało tłumaczenie gry z języka angielskiego na język polski?

Tutaj można się rozpisywać. Zacznę od tego, że nie jest to łatwy temat do przetłumaczenia ze względu na swą naturę wojskowości. Od wydawcy na samym początku otrzymaliśmy czysty tekst, bez znajomości gry. Następnie przetłumaczony tekst powędrował do nauczycielki języka polskiego do korekty i wrócił do wydawcy. Po opublikowaniu przez niego paru kart zaczęły wychodzić na światło dzienne „kwiatki”, które od razu zaczęliśmy poprawiać. Uznaliśmy, że tekst musi trafić jeszcze raz do korekty. Tym razem pod względem „wojskowości” - zajął się tym Michel 'Leviathan' Sorbet z Wojennik.tv. Proszę zwrócić również uwagę, że produkt jeszcze się nie ukazał (chodzi mi oczywiście o polskie wydanie) i doszlifujemy go, aby większość była zadowolona.

Śledziłem grę na forum gry-planszowe.pl i zauważyłem, że pojawiły się nieprzychylne komentarze dotyczące tłumaczenia z języka angielskiego. Czy w ostatecznej wersji, którą otrzymają gracze zmieni się tłumaczenie, czy pozostanie to tak, jak jest w obecnej formie?

Nie chciałbym się wypowiadać na temat tego forum, gdyż jedyne co tam się spotyka to mowa nienawiści. Czyżby konkurencja?
Co do tłumaczenia większość ująłem w odpowiedzi na poprzednie pytanie, ale dodam tylko, że z chęcią wysłuchujemy wszystkich opinii. Przykładowo Beachmaster w dosłownym tłumaczeniu brzmi: Komendant Lądowania Odcinka Desantu, która to nazwa jest po prostu za długa na kartę do gry, więc otrzymał nazwę Oficer Desantu. Nie wszystkie karty odpowiadają stopniom czy funkcjom militarnym np. Hero, który został przetłumaczony jako Bohater. Trzeba zrozumieć, że jest to gra planszowa, a nie podręcznik wojskowy, lecz jak już wcześniej wspomniałem, robimy wszystko, aby zachować ducha gry i dać graczom dobre tłumaczenie. 

Dlaczego warto wziąć udział w zbiórce na grę D-Day Dice Lądowanie w Normandii? 

Po pierwsze: Jest to pierwsza gra Word Forge Games, którą chcemy wprowadzić na nasz rodzimy rynek w ojczystym języku. Jeśli kampania okaże się sukcesem, mogę zagwarantować, że nie będzie to ostatni tytuł. Będziemy sukcesywnie starać się tłumaczyć kolejne gry tj. Devil's Run czy Pocket Landship.

Po drugie: Aby otrzymać grę, której druga edycja zarobiła 250.000 funtów szterlingów na całym świecie i mieć ją po polsku. Jest to jedyna szansa, gdyż wydawca nie planuje wchodzić z Polską Edycją na sklepowe pułki.

Po trzecie: Aby świetnie się bawić samemu bądź z przyjaciółmi. Im więcej zbierzemy podczas kampanii, tym więcej rzeczy będziemy mogli dać graczom oraz odkryć ukryte jeszcze dodatkowe cele (w których czają się tuż za rogiem wspaniałe dodatki do gry). 

Podobne treści


Gra planszowa Wywiady - D-Day Dice Lądowanie w Normandii - wywiad o grze z niezwykłą historią przeniesioną na planszę.
#Gra planszowa · #Planszówka · #Wywiad · #Zbiórka crowdfundingowa · #Gra wojenna · #D-Day Dice Lądowanie w Normandii · #Gra kościana ·
Miałem przyjemność przeprowadzić wywiad z osobą, która opiekuje się polskim wydaniem gry D-Day Dice. Na wstępnie chci...
Gra planszowa Wywiady - Uda Łosie - wywiad z twórczynią gry karcianej
#Wywiad · #Własna planszówka · #Jak stworzyć własną grę planszową · #Wywiad z twórcą gier planszowych · #Uda Łosie - gra karciana · #Zbiórka crowdfundingowa ·
Tematem przewodnim tego wywiadu będzie gra Uda Łosie, a jej twórczyni Pani Dalia opowie, o tym skąd...
Gra planszowa Wywiady - Jak stworzyć własną grę planszową - wywiad z Mateuszem Szymańskim
#Gra planszowa · #Planszówka · #Wywiad · #Własna planszówka · #Jak stworzyć własną grę planszową · #Wywiad z twórcą gier planszowych ·
Zastanawialiście się kiedyś jak to jest być twórcą gier planszowych? Z jakimi trudnościami to się wiąże? Jak...

Komentarze


Wydarzenia


30 stycznia 2020
Szczecin
30 stycznia 2020
Katowice
Zobacz więcej

Otrzymuj gorące newsy


Zapisz się do newslettera - otrzymuj powiadomienia i promocje ze świata gier planszowych.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji, promocji i ofert ze świata gier planszowych. Rozumiem również, że każdej chwili mogę się wypisać, lub edytować swoje dane.